3500 yıldır insan oğlunun kullandığı bu madde. Renk, koku ve çoğu kimyasala dayanıklılığı ile bir çok yiyecek malzemesinin paketleme ve sunumunda, elektronik eşyalarda, ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılır.
Peki nasıl üretilir?

Cam, yer kabuğunda bolca bulunan silika (kum), soda külü ve kireç, feldispat ve iz elementlerden üretilir.
Bu ham maddeler yaklaşık 1426 dereceye kadar ısıtılıp eritilir ve tekrar 1093 dereceye kadar soğutulup üretilmek istenilen camın türüne göre çeşitli yöntemlerle şekillendirilir. Ancak Kullanılmış camı tekrar eriterek yeni cam elde ettiğimizde bir önceki duruma göre %25 daha az enerjiye ihtiyaç duyarsınız. Çünkü kullanılmış cam, ham maddesi olan kum ve kireç gibi maddelere göre daha düşük sıcaklıklarda eriyebilir. Camı eritmek için elde edilen ısıyı genellikle fueloil, doğal gaz gibi yakıtları yakarak elde ederiz. 1 ton Camı geri dönüştürdüğümüzde 34 litre daha az fueloil yakmamız gerekir. Tabi buda daha az gaz salınımı demektir.
Camın geri dönüşümünü sağlayarak çevre kirliliğinin azalmasını ve doğal kaynakların korunmasını sağlayabiliriz. Camın geri dönüşüm anlamındaki en önemli özelliği, sınırsız bir şekilde tekrar tekrar geri dönüştürülebilir olmasıdır.


Cam şişelerin Türkiye genelindeki geri kazanım oranı %36 dır, yani geri kalan %64 çöpe gidiyor. Yapmamız gereken daha çok camı geri kazanmak için çaba sarf etmek. Bir çok şehirde geri dönüşüm kutuları bulunmakta bu kutulara üşenmeden gitmeyi bilelim, evimizden çıkan camları tekrar kullanıma kazandıralım. Eğer belediyeler bu tip bir hizmet vermiyorsa onları buna zorlamalıyız. Eğer çevrenizde atık toplayarak geçimini kazananlar varsa, karşılıksız onlara da verebilirsiniz.

Kategoriler:

Etiketler: