Değerli arkadaşlar LibreOffice açık kaynak kodlu tamamen özgür ve tamamen ücretsiz bir office yazılımından haberdar mısınız? MicrosoftOffice programının Word, Excel, Powerpoint, Acces gibi yazılımlarının hiç birine para ödemenize gerek yok.

30 farklı dil seçeneği olan LibreOffice programı ile
Word yerine Writer(Kelime işlemci),
Excel yerine Calc(Hesap tablosu),
Powerpoint yerine Impress(Sunum),
Acces yerine Base(Veri Tabanı),
ayrıca Math(Matematiksel yazım), Draw(çizim) programlarını ücretsiz indirip, herhangi bir telif hakkını delmeden gönül rahatlığıyla kullanabilir arkadaşlarınıza ücretsiz dağıtabilirsiniz.
Bu arada kafanıza takılabilecek bir sorunun cevabını ben yazayım,  LibreOffice ile hazırladığınız belgeleri MSOffice de açabilecek şekilde kaydedebilir, MSOffice’de kaydedilmiş belgeleri LibreOffice ile açıp değişiklikler yapabilirsiniz. İlk başta MicrosoftOffice programlarına aşinalığınızdan dolayı LibreOffice’de yaşayacağınız acemiliği kısa zamanda ata bileceğinizden emin olabilirsiniz.

Meşhur bir reklamda olduğu gibi AKLIMIZI KULLANALIM ücretsiz olanı varken paralı ve pahalı olanına dünyanın parasını ödemeyelim. (MicrosoftOffice programının güncel fiyatına isterseniz bir göz atabilirsiniz hepsiburada.com sitesinde satılıyor. )

Brezilya devleti kamu kurumlarında açık kaynak kodlu işletim sistemlerini ve  LibreOfficeOppenOffice gibi açık kaynak kodlu ücretsiz ve özgür yazılımları kullanma kararı aldı. Hatta bu sistemlerin geliştirilmesi için çalışmalar yapıyorlar. Bu sayede Brezilya devletinin 2003-2009 yılları arasında 140 Milyon Avro tasarruf sağladığını da belirtmeden geçmemek lazım.
Peki bu neden bizim ülkemizde de olmasın. Neden okullarımızda öğrencilerimize MicrosoftOffice programını tanıtarak ve kullandırarak bu şirketin reklamını yapıyoruz? Neden ücretsiz olanı varken, her yıl yeni programlar alarak yada güncelleyerek bu şirkete para kazandırıyoruz?
Devlet yetkilerinin bu konuda adım atmasını bekliyor ve değerli vatandaşlarımızında devlet yetkililerine adım atmaya zorlamalarının gerekliliğine inanıyorum.

Son olarak LibreOffice in resmi sitesinden tanıtım yazısını alıntılıyorum;

   “LibreOffice, Windows, Macintosh ve Linux için güçlü ve ücretsiz bir ofis yazılımıdır.
  LibreOffice, bir ofis yazılımı olmanın ötesinde sunduğu bileşenlerle, tam anlamıyla bir kişisel üretkenlik takımıdır. LibreOffice’in size sunduğu; Writer(Kelime İşlemci), Calc(Hesap Tablosu), Impress(Sunum), Draw(Çizim), Math(Matematik) ve Base(Veritabanı) uygulamalarının zengin özellikleriyle, bütün belge oluşturma ve veri işleme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. LibreOffice için destek ve belgelendirme ücretsiz olarak;  kullanıcı, katkıcı ve geliştiricilerden oluşan  geniş, güçlü ve kararlı topluluğumuz tarafından sizlere sunulmaktadır.”

Kategoriler:

Etiketler: